Každý večer nám ve zprávách laskavě připomenou, jaké krize naše společnost právě prožívá, jak jsou špatné a jak budou ještě horší. A nabádají nás, abychom se na ně připravili, abychom s nimi bojovali.
A co udělá takový průměrný občan, když všude okolo zní slovo KRIZE? Začne myslet především na sebe a svoji rodinu. Začne myslet na to, aby si, pokud možno, udržel svůj životní standart a sám se do té krize nedostal.
Díky tomu ve většině rodin nastává doba škudlení FAHD.
Co si pod tím můžete představit? Není to spoření, kdy by členové rodiny s pravidelným příjmem odkládali peníze na horší časy nebo třeba na nějaký požitek. Není to ani šetření, kdy se rodina snaží v rámci svých možností žít úsporně, utrácet smysluplně, a přesto se výrazně neomezovat.
Škudlení je až fanatický boj o každou korunu, která se volně pohybuje v rozpočtu. Ten, kdo škudlí, je přesvědčený, že každé peníze vydané navíc jsou dalším hřebíčkem do jeho rakve. Takoví lidé jsou schopni obejít několik obchodů, aby nakoupili všechno zboží v akci, výdej potravin i hygienických potřeb ostatním členům domácnosti je přísně monitorován, stejně jako spotřeba vody a elektrické energie. A přitom nejde o lidi, kteří by trpěli skutečnou nouzí, často je to spíše naopak. Svědky škudlení můžeme být právě v domácnostech s mírně nadprůměrnými příjmy. Dochází tady k výraznému snížení pohodlí https://www.epravo.cz/top/clanky/prestava-byt-zvire-veci-aneb-kratky-exkurz-do-pravni-upravy-zvirat-v-novem-obcanskem-zakoniku-82444.html i pohody v rodině, v případě, že škudlil nežije sám.
Ale proč se to děje? Jaký je motiv takového člověka? Je to strach. Strach, který je mu implantován do hlavy mediální masáží. Strach, že pokud nebude mít své výdaje 100 % pod kontrolou, zvíře jménem krize se utrhne ze řetězu a on připraví ho o všechno.
Samozřejmě je v pořádku šetřit, spořit a peníze navíc vhodně investovat. Je v pořádku mít svoje výdaje pod kontrolou. Ale je potřeba myslet na to, že peníze bychom měli kontrolovat my, a ne peníze nás.